Sākums > Mācamies, Papīrs, Rotaļas > Burtu kārtis

Burtu kārtis

Tā kā pedējā laikā mana meita izrāda interesi par burtiem (savu vārdu jau mak uzrakstīt – šad tad gan no otras puses), tad sāku domāt par to, kā labāk apgūt burtus.  Šobrīd gatavoju pašu vienkāršāko variantu – burtu kārtis. Šeit –  burtu_kartis – jūs varat atrast manis izgatavotu pamatni ar visiem alfabēta burtiem. Ideja pavisam vienkārša – atveram un drukājam ārā. Ja printeris “draudzējas” ar kartonu (mans, diemžēl, nē), tad drukājam pa tiešo uz kartona. Ja nē – uz baltā papīra, kuru uzlīmējam uz kartona (iesaku PVA līmi nedaudz atšķaidīt ar ūdeni – būs vieglāk līmēt). Kad nožuvis, izkrāsojam ar flomasteriem un sagriežam pa līnijām. Ja ir krāsainais printeris – pavisam ideāli – caur “Format -> Fonts” noņemam ķeksi opcijai “Outlined” un piešķiram paši burtiem kādas krāsas vēlamies un drukājam ārā.

Šādi izskatās manis veidotās burtu kārtis:

Manis piedāvātie rotaļu varianti:

1) Izvēlamies telpā kādu priekšmetu, saliekam no burtiem tā nosaukumu.

2) Ja ir 4 spēlētāji, katram piešķiram pilnu alfabētu. Par katru izveidoto vārdu – cik burtu vārdā, tik punktu skaits. Vadītājs pieraksta vārdus. Uzvar, protams, tas, kam visvairāk punktu.

3) Ja mamma spēlē ar bērnu, tad var sajaukt kārtis, piešķirt katram, teiksim 10 kārtis, pārējo liekam malā. Pirmais spēli sāk tas, kam ir burts, kas alfabētā ir vispirms. Noliek vienu kārti, tālāk kārti liek otrs tā, lai sāktu veidoties kāds vārds.  Tad atkal liek otrs. Ja nav burta, ko likt, tad ņem no kaudzītes, kas nolikta malā tik ilgi, kamēr ir burts, ko likt. Tā turpina, kamēr ir izveidojies vārds. Punktus iegūst tas, kurš pirmais pabeidz vārdu – cik burtu, tik punktu (var arī vienu punktu likt – kā vēlaties). Vārds ir pabeigts, kad kārts licējs saka, ka tā ir. Ja nesaka un ļauj otram turpināt, tad veidojas garāks vārds (ceru, ka domu sapratāt). Spēle beidzas, kad vairs nav burtu, ko likt (rokās esošie neder, un kaudzītes, no kā paņemt, arī vairs nav). Uzvar tas, kam visvairāk punktu.

5) Izvēlamies dzīvnieku. Tālāk no burtiem liekam – kā viņu sauc, kur dzīvo, ko ēd, kas viņam ir draugi utt. Mamma (vai vadītājs) pieraksta katru vārdu. Ja spēlē 2 vai vairāk, tad visas kārtis ir koplietošanā un liek pēc kārtas pa apli. Punktus var piešķirt atkal pēc principa – cik burtu vārdā (vai vārdos), tik punktu. Piemēram: “ZAĶIS” “PELĒKS ZAĶIS”, “PŪKAINS ZAĶIS”, “MEŽA GARAUSIS” utt. Ko ēd? “ORANŽUS BURKĀNUS” “KARTUPEĻUS” utt.

6)Meklējam grāmatā vārdus – un liekam no burtu kartīm.

7) Var salikt krāsu nosaukumus. Ciparu nosaukumus. Dzīvnieku nosaukumus. Priekšmetu nosaukumus. utt.utt.

Principā – variantu ir bezgalīgi, ja ienāks vēl kāds prātā, tepat papildināšu.

Advertisements
KategorijasMācamies, Papīrs, Rotaļas
  1. 25/11/2009 plkst. 8:37 pēcpusdienā

    mmm, ļoti radoši, pirmo reizi dzirdu tādu! 🙂

  1. No trackbacks yet.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: